Z pomarańczową skórką zwaną cellulitem zmaga się dużo osób. Jednak w zmaganiach z tą dolegliwością kobiety nie są osamotnione. Problem ten dotyka również mężczyzn. Musimy przyznać jednak, że najczęściej ofiarami cellulitu są kobiety.

Sposobów na pozbycie się charakterystycznej pomarańczowej skórki jest wiele, a najlepsze i najpewniejsze rezultaty uzyskamy, gdy połączymy kilka metod jednocześnie.

Jeśli stosujecie już odpowiednie kosmetyki, jesteście aktywni fizycznie to czas najwyższy na wprowadzenie zmian w nawykach żywieniowych i zapoznanie się z dietą antycellulitową.

Cellulit – czym jest?

Cellulit jest dolegliwością dotykającą ludzi o różnej płci i w różnym przedziale wiekowym. Najpopularniej spotykany jest cellulit tłuszczowy, który polega na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. W efekcie skóra posiada różnej wielkości bruzdy, a jej wygląd może kojarzyć się z pomarańczą. Stąd też inna nazwa cellulitu jaką jest pomarańczowa skórka.

Możemy zetknąć z jeszcze innymi odmianami cellulitu, między innymi cellulitem wodnym oraz mieszanym. Pomarańczową skórkę możemy zaobserwować najczęściej na udach, pośladkach i biodrach, jednak zdarza się, że jest ona widoczna również na brzuchu czy ramionach.

Dieta zwalczająca cellulit, czyli…

Spożywanie lekkostrawnych posiłków w równych odstępach czasowych to jedna z podstawowych zasad jakimi należy się kierować będąc na diecie antycellulitowej.

Drugim aspektem jest to, że dieta ta powinna być również urozmaicona, aby dostarczać organizmowi witamin oraz składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Dieta antycellulitowa - itesco.pl
Co jeść, a z czego zrezygnować na diecie antycellulitowej?

Na czym polega dieta antycellulitowa?

Jeśli chcemy, aby nasza dieta przyniosła oczekiwane rezultaty to powinniśmy przestrzegać pewnych reguł.

Pierwszą z nich jest to, aby nie jeść dużych posiłków. Lepiej (i zdrowiej) jest zjeść od 4 do 5 małych posiłków w ciągu doby niż 2 czy 3 duże. Zrezygnujmy również z tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Co jeść na diecie na cellulit?

Należy jeść przede wszystkim żywność możliwie jak najmniej przetworzoną. W centrum zainteresowania powinny znaleźć się, więc świeże owoce i warzywa.

Warto przy tym pamiętać, że nawet niektóre rodzaje warzyw czy owoców należy jeść w określonej ilości, ponieważ możemy odczuć różnego rodzaju dolegliwości. Na ten przykład, gdy zjemy za dużo owoców cytrusowych możemy mieć problemy gastryczne spowodowane obecnym w tych owocach kwasem.

Dlatego też tak istotne jest, aby dieta na cellulit była urozmaicona i zrównoważona.

Warzywa wspomagające walkę z cellulitem

W trakcie diety antycellulitowej warto jest spożywać warzywa, które obfitują w potas, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn, a także pomagają pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Do warzyw tych zaliczamy:

  • brokuły,
  • buraki,
  • ogórki,
  • pomidory,
  • szparagi,
  • ziemniaki.

Produkty zbożowe wskazane przy diecie antycellulitowej

Odżywiając się zgodnie z zasadami diety na cellulit należy zrezygnować z białego pieczywa na rzecz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Na szczęście ich oferta jest dość bogata i oprócz pieczywa możemy znaleźć również pełnoziarniste makarony, muesli czy płatki śniadaniowe.

Jakie jeszcze produkty warto jeść będąc na diecie na cellulit?

Dieta antycellulitowa powinna obfitować również w żywność będącą źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Oznacza to, że powinniśmy jeść ryby morskie, orzechy, ziarna czy oliwę z oliwek.

Przyprawy pomagające pozbyć się cellulitu

W pierwszej kolejności należy ograniczyć do minimum spożywaną przez nas sól. I nie chodzi tylko o tę, którą dodajemy do przygotowywanych potraw, ale również tę obecną w innych pokarmach, jak przekąski czy mieszanki ziołowe.

Do doprawiania stosujmy wyłącznie świeże bądź suszone zioła. Do przypraw, które przyspieszają spalanie tłuszczy oraz pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu zaliczyć można paprykę ostrą, kurkumę czy cynamon.

Dieta antycellulitowa a cukier

W trakcie diety antycellulitowej należy cukier traktować podobnie jak sól, czyli ograniczyć jego spożywanie do minimum. Unikajmy przez to produktów spożywczych, które dostarczają sporo węglowodanów.

Dieta antycellulitowa - itesco.pl
Do polecanych na diecie antycellulitowej przypraw należy między innymi ostra papryka.

Co pić, aby zlikwidować cellulit?

Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebujemy pić co najmniej 2 litry wody na dobę. Wybierajmy wodę mineralną o niskiej zawartości sodu.

Nie zapominajmy jednak również o herbatach, które oprócz bycia urozmaiceniem w codziennej diecie pomogą nam walczyć z pomarańczową skórką. Z tego powodu warto pić herbatę zieloną, czerwoną czy Yerba Mate. Z kolei kawę można zamienić na herbatę zawierającą guaranę.

Przeciwwskazania do wprowadzenia diety na cellulit

Idealna dieta powinna być dobrana odpowiednio do naszego stanu zdrowia i dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Dlatego też w celu ułożenia diety antycellulitowej najlepiej jest udać się do dietetyka.

Jednak są osoby, dla których wprowadzenie diety na cellulit nie będzie dobrym pomysłem. Należą do nich osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie czy niewydolność nerek.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy możemy wprowadzić zmiany w naszym sposobie żywienia się to najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z lekarzem lub innym specjalistą, który określi czy dana dieta jest dla nas dobra.

Czy dieta na cellulit jest dużym wyrzeczeniem?

Chociaż diety antycellulitowe przywodzą na myśl niezbyt smaczne posiłki oraz wiele wyrzeczeń to nie jest tak w przypadku diety antycellulitowej.

Dlaczego?

Ponieważ bardziej niż z dietą mamy w tym przypadku do czynienia ze zmianą sposobu odżywiania.

Dieta ta polega głównie na rezygnacji ze spożywania tłustych potraw oraz ograniczeniu cukrów prostych i soli.

Nie oznacza to, że mamy wyrzekać się tego co lubimy (chyba, że należymy do miłośników wspomnianych ciężkostrawnych dań oraz fast foodów). Zawsze możemy spróbować wykonać zamiennik ulubionego dania.

Dla przykładu, wielbiciele czekolady do smarowania mogą ją zastąpić własnoręcznie zrobioną  pastą składającą się banana oraz ciemnego kakao.

 

Czy byliście na diecie antycellulitowej? Kiedy zobaczyliście pierwsze rezultaty diety?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *